Visoko do 30 m sa širokom krošnjom. Kora je smeđesiva, izbrazdana. Vrhovi grana savijeni su prema dole. Listovi su lancetasti sa zašiljenim vrhom i usko klinasto suženi u kratku dršku. Lice liske je tamnozeleno i glatko, naličje je belo od sitnih poleglih dlaka. Dvodoma biljka. Muški i ženski cvetovi su u cvastima, resama. Muški cvetovi su sa po dva prašnika; pri osnovi sa dve nektarije. U ženskom cvetu su tučak, a kasnije plod skoro sedeći. Plod je čaura sa mnogo sitnog semena. Cveta od marta do juna meseca.
Svima vama koji muku mučite s kostoboljom, a nije vas malo, sigurno ne prija zima. Niske temperature utiču na receptore za bol, pa se svim bolesnicima tad pogoršava stanje i pojačava bol u zglobovima i kostima. Osim lekarske terapije, kao pomoćno lekovito sredstvo često se preporučuju provereni narodni lekovi.
Svima vama koji muku mučite s kostoboljom, a nije vas malo, sigurno ne prija zima. Niske temperature utiču na receptore za bol, pa se svim bolesnicima tad pogoršava stanje i pojačava bol u zglobovima i kostima. Osim lekarske terapije, kao pomoćno lekovito sredstvo često se preporučuju provereni narodni lekovi.
Kora protiv upala
Moćan prirodni saveznik u borbi protiv svih reumatskih bolesti jeste bela vrba.
Od ove rasprostranjene vrste vrbe lekovita je glatka kora, koja se guli sa grana i suši u rano proleće kad počnu da bujaju njeni sokovi. Kora se preporučuje protiv raznih vrsta upala, a dobri poznavaoci lekovitog bilja posebno naglašavaju značaj bele vrbe u lečenju bolova u leđima, artritisa i reume.
Pažljivo sa količinom
Kora bele vrbe sakuplja se s drveća starog od tri do šest godina jer je tad najbogatija lekovitim sastojcima. Nakon sušenja melje se u prah radi lakšeg čuvanja. Međutim, s korom bele vrbe ne treba preterivati u upotrebi, jer sadrži salicin, koji je zapravo biljni ekvivalent aspirina. Narodni lekari preporučuju da lečenje preparatima ove biljke ne traje duže od tri nedelje, a nikako se ne smeju davati deci do 12 godina i osobama alergičnim na aspirin.
Bakin čaj za kostobolju
Najbolji lek za kostobolju je starinski čaj za koji je potrebno da pomešate 40 g kore bele vrbe, 15 g rastavića, 15 g ljoskavca, 15 g kestenove kore i 15 g ljuski oraha. Sa četiri decilitra vode prelijte dve kašike ove mešavine i kuvajte 15 minuta na tihoj vatri. Sklonite sa šporeta i poklopite. Prohlađen čaj procedite i polovinu popijte ujutru na prazan stomak, a ostatak uveče pre večere.
U tradicionalnoj medicini najčešće se upotrebljava kora bele vrbe, i to kao lek protiv bolova i povišene telesne temperature. Iako je bela vrba mnogo bezbednija od "aspirina", njena dugotrajna upotreba nije preporučljiva, jer konstantna akumulacija salicina može prouzrokovati oštećenje sluzokože želuca. Zato se posle 45 dana pravi pauza.
Artritis
Prokuvati pola kašike osušene kore ovog drveta sa 250 mililitara vode tokom deset minuta. Potrebno je piti oko pet šolja ovog čaja dnevno. U tom slučaju dnevni unos salicina bi trebalo da bude od 60 do 120 miligrama.
Glavobolja
Pomešati 100 grama osušene vrbove kore i 100 grama suručice. Dobijenu smesu preliti sa 600 mililitara hladne vode i jednom supenom kašikom šećera. Sve te sastojke prokuvati i ostaviti na ringli još dva minuta. Kada se čaj skloni sa vatre, dodaje se kašika lista od matičnjaka, oko 50 grama, i ostavi da odstoji 30 minuta. Piti u jednakim gutljajima u toku celog dana.
Nema komentara:
Objavi komentar